
Na początku roku 2025 po raz drugi zaprosiliśmy kluby współtworzące naszą Społeczność do zwrócenia uwagi na seniorów w ich otoczeniu. Zachęcaliśmy do włączania przedstawicieli starszego pokolenia w klubowe rozgrywki, wychodzenia do instytucji pracujących z osobami w podeszłym wieku, przypominania klubowiczom o ich dziadkach i babciach.
Ponownie – zgodnie z hasłem przewodnim powołanej do życia w ubiegłym roku akcji Styczeń seniora.

Wzajemnie inspirowaliśmy się do działania (podpowiedzi wciąż znaleźć można w artykule To już drugi #StyczeńSeniora na naszej stronie).
Dla zainteresowanych przygotowane zostały materiały pomocne w przygotowaniu spotkań dedykowanych starszym graczom. Poza artykułem Seniorzy w klubach gier planszowych, dostępnym na naszej stronnie od zeszłego roku, były to m.in. gotowe scenariusze spotkań dedykowanych seniorom i materiały do zajęć na temat gier, łamigłówek i ćwiczeń pamięci dla osób starszych. Ponadto wydawnictwo Alexander zaproponowało wspólną organizację spotkania z prezentacją serii Silver oraz pakiety gier dla seniorów dla zainteresowanych klubów.
Kilkanaście klubów podjęło wyzwanie i przeprowadziło własne inicjatywy, na różnorodne sposoby aktywizujące seniorów. Były to: Fundacja Kraina Nadziei, ISE Pogramy, Arka gier SP21, Rytelski Klub Gier Planszowych Kącik Gracza, Klub Gier Planszowych Seniora Grajmy!, Klub Gier Planszowych “Graczyn”, Piątkowski Klub Planszowy, Harcerski Klub Gier Planszowych „Tuptaki grają”, Horyniecki Klub Gier Planszowych DRAGON, Gry Bez Prądu!, RozeGrana Biblioteka, BIERKA, Klub przy Filii nr 13.
Kolejnych dwunastu prowadzących kluby zechciało dodatkowo przedstawić swój punkt widzenia w ankiecie, która pozwoli nam dalej rozwijać projekt.
Wszystkim zaangażowanym bardzo w tym miejscu dziękujemy.

Poniżej w kilku zdaniach i fotograficznym skrócie przedstawiamy nasze pomysły i dokonania – mozaikę działań skupionych wokół seniorów.










Realizacja zamierzeń akcji Styczeń seniora napotkała gdzieniegdzie pewne trudności. Nie zawsze łatwo było zgromadzić grupę zainteresowanych graczy czy ustalić dogodny termin spotkania z seniorami. Specyficzne potrzeby starszych graczy nie zawsze korespondują z celami i możliwościami klubów. Wciąż potrzebne jest wzajemne przekonywanie się do zasadności tej inicjatywy i zachęcanie do zmiany sposobu myślenia i działania na bardziej proseniorski.
Lista korzyści, które zauważyli prowadzący zaangażowani w projekt w tym roku jest jednak długa i przekonująca.

Na podstawie wymiany opinii i uwag zgłaszanych z różnych punktów widzenia wciąż staramy się ulepszać Styczeń seniora tak, by jego przekaz trafił do jak najszerszego grona zainteresowanych. Jest wiele do zrobienia zarówno odnośnie koordynacji akcji w grupie, jak i w poszczególnych klubach naszej społeczności.
Szczególnie warto pamiętać, że akcentujemy styczeń nie tylko jako czas szczególnie sprzyjający nowym inicjatywom i otwarciu się na „srebrnych graczy”, ale dajemy tą akcją również impuls do dzielenia się całorocznymi doświadczeniami na polu grania w planszówki w grupach wielopokoleniowych. Zachęcamy do perspektywicznego planowania klubowej aktywności, gromadzenia doświadczeń i kontaktów lub wspierania wolontariatem instytucji obejmujących opieką osoby w podeszłym wieku przez cały rok.

Mamy nadzieję, że w styczniu 2026 roku kolejny raz wymienimy się cennymi doświadczeniami w tym zakresie, a dzielenie się naszą pasją z seniorami będzie dla obu stron źródłem niekłamanej radości i satysfakcji.
____________________
Z podziękowaniem za każdy najdrobniejszy gest otwartości i zrozumienia dla wartości spotkań planszówkowych niezależnie od wieku: koordynator akcji – Agnieszka Pączek, Klub Gier Planszowych Seniora Grajmy! w Grudziądzu
Źródła: ankieta ewaluacyjna oraz media klubów gier planszowych udostępnione w ramach #styczeńseniora