Styczeń seniora (2024). Podsumowanie

Kluby Gier Planszowych ogłosiły początek 2024 roku miesiącem dedykowanym seniorom.

Chcemy w ten sposób zapoczątkować nową tradycję, pokazującą i afirmującą obecność, zaangażowanie i wkład najstarszych uczestników spotkań w nasze hobby i budowanie relacji międzyludzkich przy planszówkach.

Styczeń seniora to także impuls dla otwarcia klubów na seniorki i seniorów i zaproszenia ich do wspólnego grania wszędzie tam, gdzie wciąż jeszcze ich nam brakuje przy stołach.

Przez miesiąc zachęcaliśmy prowadzących kluby gier planszowych do nawiązania lub pogłębienia kontaktów z grupami osób starszych potencjalnie zainteresowanych grami planszowymi oraz relacjonowania podjętych działań na forum naszej społeczności.

Kluby na co dzień kierujące swoje działania raczej do innego grona odbiorców (np. kluby szkolne, dziecięce, młodzieżowe) namawialiśmy na zrealizowanie planszówkowego Dnia Babci i Dziadka, na który mogłyby zaprosić najstarszych krewnych uczestników swoich spotkań. Wszystkich chętnych, którzy mieli taką możliwość – do nawiązania w tym miesiącu kontaktu z instytucjami czy organizacjami działającymi na rzecz seniorów i realizacji spotkania przy planszówkach we współpracy z nimi.

Dla klubów działających w formule otwartej był to też szczególnie dobry czas na poszerzenie oferty z myślą o najstarszych graczach, tak aby mogli oni współtworzyć klubową społeczność także w pozostałe miesiące roku.

Jako wsparcie merytoryczne powstał artykuł pt. “Seniorzy w klubach gier planszowych”, opracowany na podstawie doświadczeń kilkunastu prowadzących kluby oraz działania Klubu Gier Planszowych Seniora Grajmy! z Grudziądza. Pozostaje on dostępny na stronie www naszej społeczności https://klubygierplanszowych.pl/seniorzy-w-klubach-gier-planszowych/

W ramach podsumowania, ponad 20 klubów zdecydowało się wypowiedzieć na temat akcji.

Owocem działania dziesięciu klubów okazało się kilkanaście świetnych, niezależnych inicjatyw aktywizujących seniorów. 

Za aktywne podchwycenie idei, na wyróżnienie w tym miejscu zasługują: Fundacja Kraina Nadziei, ISE Pogramy, Klub Gier Planszowych GEEKony, Kętrzyński Klub Planszówkowy, Klub Gier Planszowych HEX, Arka gier, Towarzystwo Planszówkowe. Klub Gier Planszowych, Rytelski Klub Gier Planszowych, Klub Gier Planszowych Graczyn oraz Klub Gier Planszowych Seniora Grajmy! – kluby, które na miarę swoich możliwości otworzyły się na “srebrną młodzież”. 

Cieszy niezmiernie różnorodność przeprowadzonych przez nie działań.

Najprostsze, a jakże ważne, było zachęcanie uczestników spotkań do zapraszania swoich rodzinnych i znajomych seniorów  – bezpośrednio i za pośrednictwem mediów społecznościowych oraz propagowanie informacji, że klub to także miejsce dla seniorów, nawet jeśli nie mamy grup czysto seniorskich. Najczęstsze – włączenie osób starszych we wspólne klubowe granie i zachęta do integracji międzypokoleniowej. Odbyło się jednak także kilka spotkań dedykowanych seniorom oraz wizyt z grami w instytucjach powołanych do pracy z seniorami (w placówce opieki, Klubie Seniora, czy innej organizacji).

Miło popatrzeć na migawki z tego wielopokoleniowego grania!

Kilkanaście klubów, które nie wzięły tym razem udziału w akcji, zechciało podać swoje wyjaśnienia i włączyć się w proces ewaluacji. Ta informacja zwrotna także jest dla nas ważna.

Zadaliśmy sobie również pytanie o odbiór pomysłu w poszczególnych klubach. 

Czy takie lub podobne działanie w naszej grupie ma sens? Jak akcja mogłaby być ulepszona na przyszłość?

Cieszy każdy głos w tej dyskusji. Te entuzjastyczne pozytywnie motywują na przyszłość, bardziej wyważone każą myśleć nad udoskonaleniami, negatywne – zwracają uwagę na odmienne realia lub potrzeby klubów, które trzeba brać pod uwagę w przyszłości.

Docelowo „Styczeń seniora” chcemy realizować cyklicznie co roku. 

W obecnej edycji startowaliśmy  z tym co mamy w klubowych szafkach i znalazło się tam już sporo gier, które i okazały się odpowiednie i zaciekawiły seniorów. Zainteresowanie akcją wykazało także kilku wydawców (jeden z klubów indywidualnie skorzystał z takiego wsparcia).

Z biegiem czasu będziemy być może tworzyli ramy wsparcia materialnego dla tego pomysłu – ostatecznie co roku pojawiają się nowe, świetne planszówki, które można systematycznie sprawdzać w praktyce i potem uwzględniać w naszych rekomendacjach dla działań kierowanych do seniorów. 

Najważniejsze dla klubów jest jednak co innego: podsycanie chęci do działań międzypokoleniowych, wychodzenie z inicjatywą na zewnątrz, tworzenie planów na współpracę z instytucjami zrzeszającymi seniorów, dzielenie się pasją. 

Wstępne deklaracje co do kontynuacji projektu napawają optymizmem.

Mamy nadzieję, że zapoczątkowane tej zimy działania to dopiero początek całorocznego grania  w nieco starszym gronie, a za rok ponownie będziemy wzajemnie motywować i podzielimy się doświadczeniami z “planszówkowego silvergamingu” w ramach nowego, ulepszonego „Stycznia seniora” 2025 🙂


opracowanie: Agnieszka Pączek, Klub Gier Planszowych Seniora Grajmy!
źródła: ankieta ewaluacyjna oraz media klubów gier planszowych udostępnione w ramach #styczeńseniora
konsultacja: Marcin Szrama,
Klub Gier Planszowych Graczyn

Dodaj komentarz